Kolme isa lugu
08.11.2020
Kolme isa lugu isaks olemisest ja kooli ajal kogetud TORE mõjust isaks olemise teel!
Pea 25 tegutsemisaasta jooksul on TORE mõjutanud ühiskonda hoopis laiemalt. TORE Jukust saab TORE Juhan! Täna, isadepäeval, räägivad kolm isa sellest, kuidas „omal ajal“ TOREsse sattumine on neid mõjutanud ja kuidas need mõjud on tunda ka isaks olemise teel…
Kolme isa lugu. Mõtisklesid: Mihkel Tomson, Hannes Lents ja Rein Saar.
Mihkel Tomson on isa kolmele lapsele: Hans Oliver (6-aastane), Perk Jesper (4-aastane), Maili Brigita (17-päevane)
Isa Miku on IT-tugi.
Mida tähendab isaks olemine sinu jaoks?
Minu jaoks tähendab isaks olemine, et ma näitan oma lastele, milliseid väärtusi hinnata ja mida väärtustada. Toetan laste arengut julgustades neid tegema asju, mis neile meeldib. Õpetan teistega arvestama. Minu jaoks on oluline, et lastel pole mitte ainult kõhud täis ja soe olla, vaid nad saavad ka neile olulistest oskustes arenguvõimalusi!
Miks Sa TORE ringis käisid?
Mäletan, et noorena ma ei osanud kõiki neid väärtusi, mida ma eelpool mainisin selliselt hinnata. Just TORE ringis käies sain kinnituse, et toetavalt, arvestavalt käitudes on kõigil parem. Kui ma mõtlen, kui kinnine inimene ma enne TOREsse sattumist olin, siis võibolla ma täna polekski isa… Käisin TORE ringis ja osalesin ühingu tegevustes, sest seal toimus minu avanemine, seal sain ma oskuse mõista ka teiste seisukohti…
Milliseid TORE mõjusid näed täna oma isa rolli juures?
Ma mõistan paremini laste seisukohti ja selle kaudu oleme kõik peres õnnelikumad. Lastega suhtlemisel on kindlasti kasuks tulnud TOREst saadud teatav mängulisus.
Hannes Lents on isa neljale lapsele: Tarvi (18), Ander (11), Vahur (8), Krõõt Säde (6)
Isa Hannes on iseenda aja peremees, kes veedab igapäevaselt kõige enam aega oma naisega. Koos on nad teadlikult viinud oma pere vajadused miinimumini, et mitte käia igapäevatööl ja saada hakkama suhteliselt väikse sissetulekuga, väärtustades omavahel olemise aega.
Mida tähendab isaks olemine sinu jaoks?
Mul pole isaks olemise kohta ühte tähendust. Mul on juba neli last ja vaatan ikka veel neid küsivalt: “Ja teie oletegi minu lapsed? Mina olengi teie isa? Mis küll teeb minust teile isa?” Hiljuti avastasin, et minu lapsed ju ei vaata mind küsivalt “Kas sina oledki minu isa?”. Nende jaoks olen ma kogu nende maailm kuniks nad oma eluteele astuvad. Nad kas armastavad või vihkavad mind, vaatavad alt üles või põlgusega, aga mina ja emme oleme kõik, mis neil on. Ma tahan olla see isa, keda lapsed armastavad, kellega nad tunnevad ennast turvaliselt ja kelle üle uhkust tunnevad.
Oma tagasihoidlikus maakodus päikselisel hommikul kohvi juues või lapse treeningutele kaasa elades ma tihti peatun, tulen nö kohale. Mõtlen endamisi, et kui see olukord oleks filmis ja meile näidataks täpselt seda sama idülli seal kaadris, milles mina hetkel olen, siis ma tahaks seda. Täpselt seda.
Mis juhtus, kui Sa noorena TOREsse sattusid?
Sattusin TORE tegevustesse 17-aastaselt ja see muutis minu mõttemaailma ja väärtusruumi kardinaalselt. Minu jaoks on TOREl peamine roll inimeseks kasvamisel. TOREs õppisin ise olema hea inimene ja märkama ja hindama kõiki teisi inimesi enda ümber.
Milliseid TORE mõjusid näed täna oma isa rolli juures?
Väärtused, mida täna kõige tähtsamaks pean ja oma lastele edasi annan, olen avastanud TORE tegevuse kaudu. Tõsi on ka see, et just lapsed ja isaks olemine paneb minu väärtusruumi kõige enam proovile. Kuidas säilitada empaatiavõime ja mõistmine, kui see “väike põrguline” on enda ümber kõik pahupidi keeranud, trambib jalgu ja nõuab midagi raudkindlalt? Täielik kaose olukord ja seda mitte ainult korraks, vaid selliseid olukordi on kolme lapsega iga päev. Kuidas lahendada tülid vägivallatult, kui mitte ükski selgitus ja rahulik jutt pole aidanud. Kuidas armastada tingimusteta. Seda enda väärtusruumi proovile panemist on peres iga päev ja mitu korda päevas. Ja pääsu pole kuskile. Pead leidma lahenduse ilma, et iseendaga vastuollu läheksid. Lisaks, pead õpetama oma lastele, kuidas jääda elujaatavatele väärtustele kindlaks isegi kõige raskemates olukordades ja isegi siis, kui selle vastu isana ise eksid.
Rein Saar on isa kahele lapsele: Heli Mai ja Ellen
Isa Rein on vabakutseline laulja ning Savonlinna ooperifestivali koori liige, kes ühtlasi töötab veel ka Pajusi Mõisa haldus- ja turundusjuhina.
Miks Sa kooli ajal TOREsse läksid?
Alguses läksin TORE ringi mõttega seda segada ning ringi liikmetele selgeks teha, kui mõttetu see kõik on. Otsisin tähelepanu valede võtetega. Kuid tunni lõpuks tundsin, et tegemist on väga huvitava organisatsiooniga. Olin täiesti kaasa tõmmatud. Jäingi TOREsse, sest seal ma õppisin suhtlemist ning suhestumist KÕIGIGA – olgu minu suhtluspartneriks pensionär, lasteaia laps, teismeline või mina ise. Iseendaga suhtleme me ju kõige rohkem.
Milliseid TORE mõjusid näed täna oma isa rolli juures?
Ma ei tea, kas TORE on otseselt minu isarolli mõjutanud, küll aga on TORE mind inimesena väga mõjutanud. Laste ning isarolli puhul võib-olla tooksingi välja suhestumise. Mulle on alati lapsed meeldinud ning ma olen nendega hästi läbi saanud. Mul tekib üldiselt väga kergesti lastega hea kontakt. Arvan, et TOREs õpitu on sellele kindlasti kaasa aidanud. Peegeldamisoskus, oskus olla päriselt huvitatud vestluspartneri mõtetest/huvitavatest ideedest ning nakatada teda oma positiivsusega. Et kõigil oleks TORE! Ja see meeldib mulle endale ning lastele väga.
TORE mõju on kaugeleulatuv. Aitäh Teile, kallid ja toredad isad, et oma lugu jagasite!