Tore uudised

Uute TORE juhendajate väljaõpe ootab Sind – 2025. aasta koolitusgrupid on avatud!

🔵 TEADLIK JA SÜSTEEMNE NOORTE KAASAMINE JA VÕIMESTAMINE

TORE tugiõpilasprogramm on noorte kaasamise süsteem, mille eesmärk on võimestada noorte endi valmisolekut (julgus, vastutus, oskused) õppida erinevates suhtlusoludes ise toime tulema ja ka eakaaslasi märkama. Vajadus-, väärtus- ning oskuspõhise tugiõpilasprogrammi käivitamine ning rakendamine parandab õpilaste omavahelisi suhteid nii, et konfliktid lahenevad enne, kui need kasvavad üle pea või vajavad keerulisemat sekkumist. TORE tugiõpilassüsteemi juhib täiskasvanu ning seetõttu peab koolis või noortekeskuses olema vastava väljaõppe saanud TORE juhendaja. Õpi TORE juhendajaks! 

🟡 OSKUSED KOGU ELUKS

TORE programm on väga mõjus ja kvaliteetne sotsiaal-emotsionaalsete oskuste õpe, mis tugineb mitteformaalse õppe põhimõtetele ja toetab nii JUHENDAJATE kui ka noorte oluliste elu- ja tulevikuoskuste arengut.
TORE ring koolis võib olla korraldatud nii tunni kui ka tunnivälise tegevusena, mis toetab riikliku õppekava eesmärkide saavutamist ja noore üldpädevuste (õpi-, suhtlus-, sotsiaalne-, enesemääratlus-, ettevõtlikkus-, tegevus-, väärtus-, jt) kujunemist.
TORE ringi juhivad tavaliselt kaks vastava väljaõppe saanud TORE juhendajat koolis (nendeks võivad olla õpetaja, tugispetsialist, huvijuht jne). Oled oodatud oskuslike TORE juhendajate sekka!

🔴 RAKENDUSRÕÕM NELJAS OLULISES SUUNAS KOOS NOORTEGA:

  • T ugiõpilaste endi toimetulek ja areng (sh. juhendaja eneseareng); 
  • O ma eakaaslastele sõbraks ja kaaslaseks olemine (märkamine, abi);
  • R ohkem õpilaste ja täiskasvanute vahelist teadlikku ning oskuslikku koostööd;
  • E nnetus ennekõike! 

KÕIK TORE programmi oskused on integreeritavad Sinu igapäeva õppetöösse (olgu noorte, kolleegide või lapsevanematega). Tee oma töö rõõmsamaks, tähenduslikumaks ja mängulisemaks. Ole Sina see TORE juhendaja, kes teab ja oskab, kuidas seda teha! 

🟢 ENNETUSRÕÕM ELUJAATAVAST JA EMPAATILISEST SUHTUMISEST NING EESKUJUDEST

Erinevad TORE tegevuse osad (eriti põhiprogramm) ennetavad noorte riski- ja kiusamiskäitumist, vaimse tervise probleeme, koolist väljalangemist, tõrjutust jne. See on seotud eneseteadlikkuse tõusu ja sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arenguga – suhete loomiseks ja hoidmiseks, toimetulekuks tunnete ning olukordadega, teadmised stressi juhtimisest jne. TORE programmi analüüsi- ja mõtestamise tegevused suurendavad osalejate teadlikkust iseenda seisundist ning oskusi seda märgata ja vajadusel abi leida. Hinnatud on ka programmijärgne võimalus kuuluda TORE ühingusse – TORE liikmetel on üle-eestiline sõprade võrgustik jne. Oled oodatud meie sekka! 

Juhendaja väljaõppe põhimoodulite teemad (näidis) 👇

KOOLITUSE PRAKTILINE INFO
TORE koolitusbaasid asuvad Võsul ja Pilistvere Laagrikeskuses (oleme avatud ka teistele koolituspaikadele, kui grupis on mitu ühe piirkonna kooli meeskonda).

Juhendajate väljaõpe toimub koos noortega. Kolm kontaktmoodulit on kolmepäevased (3+3+3), järgneb praktika oma koolis, supervisioon ja kogemuskohtumine.

TORE juhendajate väljaõpe on oluline strateegiline tegevus riiklikust kiusamise ennetamisest ja vähendamisest ning vaimse tervise tulemuslikust toetamisest haridusasutustes ja seetõttu on VAJATUD koolitus ka TOETUSEGA! 👇👇👇

…siit algab Sinu TORE lugu!

TORE põhikoolitus on tugiõpilaste JUHENDAJATE väljaõpe, kus juhendajad osalevad koos oma esimese noorte grupiga. Koolitusel on kolm kolmepäevast põhimoodulit ja need toimuvad kuu või paarikuuste vahedega. Pärast koolitust peaks iga kooli meeskond olema piisavalt valmis, et ise oma koolis TORE laienduskoolitust läbi viia. See on praktika, mille ajal on tagatud koolitaja tugi (supervisioon, vajadusel konsultatsioonid). 

  • Koolitusmoodulitele järgneb praktika: laienduskoolituse läbiviimine oma koolis. Juhendajad saavad selleks „TORE juhendaja käsiraamatu” (20 teematunniga programm).
  • Praktika jooksul toimub ringikeskne supervisioon – TORE koolitaja külastab üht koolituskohtumist.
  • Koolituse ja praktika kogemuste mõtestamine toimub kogemuskohtumisel, kus antakse osalenutele ka  tunnistused. 

GRUPP 1 (2025):

Koolituskoht on Võsu või Pilistvere laagrikeskus. 
OSALEJAD: kohtade arv on piiratud. Ühte koolitusgruppi mahuvad vaid viie kooli meeskonnad.  
SIIN GRUPIS ON: 
1. Broneeritud
2. Broneeritud
3. Siin võiks olla SINU KOOL!
4. Siin võiks olla SINU KOOL!
5. Siin võiks olla SINU KOOL!

Graafik 1:
I moodul 6.-8. märts
II moodul 10.-12. aprill
III moodul 11.-13. september

Praktika: algab juba koolitusmoodulite vahepealsel ajal ning kestab pärast koolitusmooduleid oktoobrini 2025.
Supervisioon: toimub praktika perioodil
Kogemuskohtumine: 20. novembril 2025

GRUPP 2 (2025):

Koolituskoht on Võsu või Pilistvere laagrikeskus. 
OSALEJAD: kohtade arv on piiratud. Ühte koolitusgruppi mahuvad vaid viie kooli meeskonnad.  
SIIN GRUPIS ON: 
1. Tartu Kivilinna Kool
2. Broneeritud
3. Broneeritud
4. Siin võiks olla SINU KOOL!
5. Siin võiks olla SINU KOOL!

Graafik 1:
I moodul 20.-22. märts
II moodul 24.-26. aprill
III moodul 18.-20. september

Praktika: algab juba koolitusmoodulite vahepealsel ajal ning kestab pärast koolitusmooduleid oktoobrini 2025.
Supervisioon: toimub praktika perioodil
Kogemuskohtumine: 27. novembril 2025

Koolituse sihtgrupp: igast koolist kuni 2 tulevast TORE juhendajat ja 3 noort (alates 6. klassist, grupis võiks olla esindatud nii poisid kui ka tüdrukud). Gümnaasiumide ja kutsekoolide puhul esmakursuslased (või teise).

Koolituse koht: TORE koolitusbaas on Võsul või Pilistveres. 

Koolitajad: TORE koolitajad töötavad alati paaris. Kõikidel TORE koolitajatel on vastav ettevalmistus tugiõpilaste juhendajate koolitamiseks Eesti koolides ning kõik TORE koolitajad omavad pikaajalist ning rikkalikku kogemust TORE ringide eestvedajatena (koolis või noortekeskuses).

Maksumus ühele koolimeeskonnale (5 inimest meeskonnas): Kooli omaosaluseks jäävad kohalesõidud koolituskohta ning ühekordne stardipanus 499 €*. Meeskonda peaks kuuluma KINDLASTI 2 juhendajat ja 3 noort, kes osalevad kogu protsessis algusest lõpuni. Stardipanuse jaoks esitab arve MTÜ NÜ TORE. (*Mahuka koolituse tegelik väärtus ühele kooli meeskonnale on 2449 €. Tänu Haridus- ja Teadusministeeriumi soovile, et koolides oleks tugiõpilastegevus, on vajatud ja oodatud koolitus ka riigi toetusega.) 

Mida teised osalejad on TORE programmi kaudu lahendanud? 👇