TORE 29. sünnipäev!
26. jaanuaril tähistavad torekad üle Eesti TORE sünnipäeva! Tugiõpilastegevus on Eestis olnud 29 aastat.
PALJU ÕNNE MEILE!!!
SUUR TÄNU KÕIKIDELE EESTI KOOLIDELE, kus on TÕESTI TORE!!!
Aitäh, TORE inimestele, kes üle Eesti erinevates koolides väga palju head ellu kutsuvad TORE programmi raames! See, mida teete, on imeline!
AJALUGU:
- IDEE SÜND: 29 aastat tagasi algatas Aili Praks (1947-2002) Soome tugiõpilasliikumise eeskujul Eesti koolides projekti „Oma Ring”.
- TUGEV VUNDAMENT: koos Aili Praksi, psühhiaater-psühholoog Ellu Eik´i ja juhtivkoolitaja Ülo Vihmaga loodi omamaine sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arengule tuginev tugiõpilasprogramm ja koolitati välja esimesed TORE juhendajad ning tugiõpilased Eesti koolides.
- TSITAAT: Aili Praks (1997): „Oleksime võinud alustada info jagamisest ja loengute pidamisest. Läksime teist teed. Alustasime sügava ja aeglase koolitusega, mis tagab hoiakute muutumise, mõtteviisi omandamise, paneb aluse sotsiaalpedagoogilise loovuse arengule, sest soovisime, et asi päriselt ja tegelikult käivituks. Kuigi oleme Soome tugiõpilasliikumise kogemusi tundma õppinud, võtnud sealt põhi-idee ja üldised sotsiaalpedagoogilised seisukohad, siis oleme teadlikult vältinud soomlaste süsteemi kopeerimist, sest Eesti vajadused on täiesti erinevad.”
- TSITAAT: Ellu Eik (2021): „TORE koolituse taustaks on sügavam kontseptsioon sellest, kuidas noor inimene areneb ja kuidas toimub koostöö õpilase ja õpetaja vahel.”
- ÜHINGU SÜND: perioodil 1996-2000 kasvas programmi rakendavate koolide arv üle 30 kooli. Ühinemisvõimaluste tagamiseks ja arendamiseks loodi aastal 2000 Noorteühing Tugiõpilaste Oma Ring Eestis. Tänavu suvel 13.07.2025 täitub ühingu loomisest 25 aastat! PALJU ÕNNE JA RÕÕMU MEILE SELLE PUHUL!
- PROGRAMMI LEVIK JA KVALITEET: aastate jooksul on TORE koolitusel käinud sadu juhendajaid ja tuhandeid noori. Aktiivseid programmi rakendajaid on hetkel 65 haridusasutuses üle Eesti. Nende seas on koole, kus TORE programmi rakendatakse juba üle 20 aasta!!!
- ÜHINEMISVABADUS: ühingusse kuulub ca 600 liiget üle Eesti, noorte osakaal ühingus on 87% (liikmeks astumine on vabatahtlik).
- JÄRJEPIDEVUS JA TRADITSIOONID: aastast 2005 on TORE ühingu juhtimise ja igapäevatöö korraldamise juures olnud Marju Jaanimäe, kes on aastate jooksul erinevaid meeskondi kaasates ellu kutsunud tänaseni TORE inimeste jaoks tähtsaimad traditsioonid (suvekool, konverents, sügiskool) ning mitmeid olulisi ning vajaduspõhiseid toetavaid tegevusi (regulaarsed supervisioonid, mentorlus jne). Marju on nii TORE programmi kompetentsi kui ka ühingu järjepidevuse hoidja. Tänavu 10. jaanuaril täitus Marjul TORE juhina 20 aastat. Aitäh kõige eest ja palju õnne!
- ARENG: koostöös erinevate juhatuse koosseisudega on tõugatud ühingu erinevate valdkondade arengusamme (metoodika, juhendajate väljaõpe, koolitajate kompetents, mentorprogrammid, sotsiaalmeedia kanalite haldamine jne).
ÜHINGU PÕHITEGEVUSED:
• Sotsiaal-emotsionaalsete oskuse arengul põhineva TORE tugiõpilasprogrammi algatamiseks koolimeeskondade koolitamine ehk TORE juhendajate väljaõpe (uued koolitusgrupid on avatud, loe juurde siit).
• Kompetentsi hoid – süsteemne ja regulaarne toetus koolis töötavatele juhendajatele (vajaduspõhine nõustamine, supervisioon, mentorlus, täiendkoolitus ja metoodiline tugi jne.).
NB! TORE juhendajad on ühingu jaoks võtmeisikud, kelle tegutsemisel on eriti suur roll tugiõpilastegevuse järjepidevuse ja jätkusuutlikkuse tagamisel koolis. TORE ringis seob juhendajat ja noori koostegemiserõõm, ühised väärtused, huvi elu ja paremate inimsuhete vastu, vabatahtlik kuuluvustunne ning soov panustada koolielu parendamisse. Kooliti on juhendaja töö tasustamine erinev.
• Eesti TORE juhendajate ja noorte võrgustiku haldamine – info- ja teavitustöö, suhtlus ning administratiivne tugi.
• Vabariiklike sündmuste korraldamine noortele ja juhendajatele (suvekool, konverents jne).
• Kaasamine – erinevatesse ühingu sisulistesse tegevustesse, nende ettevalmistusse ja läbiviimisse kaasame vastavalt tegevuse iseloomule kas noori, juhendajaid ja/või ka TORE-vilistlasi.
• Ühingu juhtimine, esindamine ja edendamine – pidev areng tegevuste, metoodika ning juhtimise valdkonnas.
• Mitmed muud TORE tegevused, mis aitavad tugiõpilassüsteemi tutvustada ja arendada.
• Partnerlus – lisaks pikaajalisele koostööle Haridus- ja Teadusministeeriumiga on MTÜ Noorteühing TORE:
o Koolirahu Programmi üks loojatest (1999) ja iga-aastane partner senisele koolirahu programmi eestvedajale Lastekaiste Liidust. Osaleme koolirahu väljakuulutamisel ning anname TORE tegevuse kaudu koolirahu ideestikule koolis aastaringse sisu.
o Kiusamisvaba Haridustee liikumise üks loojatest (2014) – koalitsiooni töö, arengu kujundamine, koostöö, aastaringne sisutegevustega panustamine jne. Ühise koalitsiooni eesmärgiks on kujundada aastani 2035 haridustee, mis toetab igati lapse ja noore ning nendega töötavate spetsialistide teadlikkust ja valmisolekut ennetamaks kiusamiskäitumist Eesti koolides.
Täna hõiskab meie süda ekstra rõõmsalt! PALJU ÕNNE, TORE 29!!!
TORE tegevuse Facebooki grupis saavad soovijad torekad jagada, kuidas nad tähistavad TORE sünnipäeva oma koolis või noortekeskuses?
Üheskoos tähistame TORE sünnipäeva konverentsil „Teisel planeedil” 🔵🪐🔴🟢 7.-8. veebruaril Kuressaare Nooruse Koolis. Loe juurde ja registreeru siin.
Teisel planeedil näeme!
KOOLIAEG PEAB OLEMA TORE!!!
Marju Jaanimäe
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.